Do sedmi let bez odpadu. McDonald´s chce jít příkladem 100% recyklací obalů

Téměř 37 tisíc restaurací, které jsou provozovány pod značkou McDonald´s si dalo za cíl zvýšit podíl recyklovaných obalových materiálů. Chtějí tak jít příkladem v udržitelnosti dalším firmám i jednotlivcům. V prohlášení, které společnost 16. ledna vydala, si vytyčila, že by do roku 2025 měly být všechny jí produkované obaly recyklované. České restaurace jsou v této oblasti premiantem již dnes.

Víme, že náš rozsáhlý globální dodavatelský řetězec může mít významný dopad na planetu. Při provozování téměř 37 000 restaurací ve více než 100 zemích a denně obsloužených 69 milionech lidí, mohou mít i malé změny velký dopad, uvedla společnost McDonald´s v nově zveřejněném prohlášení.

Cílem je práce s obalovými materiály hned v několika směrech – všechny obaly, které bude společnost už za 7 let používat, by měly pocházet z obnovitelných, recyklovatelných a certifikovaných zdrojů. Do roku 2025 by firma měla recyklovat i všechny obaly určené zákazníkům. Firma v prohlášení upozorňuje na nutnost úpravy infrastruktury pro recyklaci v některých částech světa i spotřebitelského chování, chce se ale stát partnerem těchto změn.

V celosvětovém měřítku již dnes pochází asi 50 % obalových materiálů v našich restauracích z obnovitelných, recyklovatelných nebo certifikovaných zdrojů. Přesto existuje odhad, že se přímo v restauracích třídí asi jen 10 % obalů určených zákazníkům, vysvětluje mluvčí řetězce pro Českou republiku, Zuzana Svobodová.

Česká republika premiantem – restaurace recyklují obaly i olej

Také české restaurace budou muset zvýšit účinnost opatření, která v oblasti recyklace odpadů podnikají. Již dnes mají ale v porovnání s jinými státy náskok. „V České republice jsme v mezinárodním srovnání recyklace obalů premianty – třídíme veškeré obaly od zákazníků v restauracích. Recyklujeme obaly od dodavatelů, ale také papírové obaly od jídla prodávaného našim zákazníkům, některé plastové obaly ale i použitý olej z fritéz anebo organický odpad,“ vysvětlila Zuzana Svobodová, tisková mluvčí franšízového řetězce.

Český McDonald´s tak v loňském roce recykloval 56 % obalových materiálů a dalších 34 % bylo zpracováno energetickým využitím. Olej, který restaurace používají, byl takto zužitkován dokonce 100%. Většina obalů, které české restaurace produkují, jsou navíc z už recyklovaných materiálů také vyrobeny. Hlavním benefitem těchto kroků je tak samozřejmě omezení skládkování odpadu a dalšího rozrůstání skládek, které se jeví jako stále větší problém nejen u nás, ale i v zahraničí.

Dlouhá cesta k cíli

Cesta za udržitelností v oblasti recyklace odpadů začala pro McDonald´s již před 25 lety, kdy společnost navázala partnerství s organizací na ochranu životního prostředí Environmental Defense Fund. Jen během prvního desetiletí spolupráce tato iniciativa odstranila 135 milionu kilogramů obalů, recyklovala 1 milion tun vlnité lepenky a snížila produkci odpadů o 30 %. Do budoucna by se síť restaurací chtěla stát leaderem a jít příkladem svým zákazníkům i dalším firmám.