Od zákazníků Globusu putuje téměř 32 tun potravin těm, kteří je potřebují nejvíce.

Národní potravinová sbírka v sobotu 12. listopadu hýbala všemi patnácti hypermarkety Globus po celém Česku. Celkem se vybralo tu letos bezmála 32 tun potravin. Celkem tak zákazníci Globusu za všechny čtyři ročníky darovali 97 tun potravin, což se pro představurovná asi 194 tisícům porcí jídla. Lidé vozili často plné košíky, v nichž mysleli na potřebné děti a klienty neziskových organizací. Do sbírky v Globusu v pražských Čakovicích se například zapojilo i místní gymnázium.

Blížící se adventní čas je každoročně příhodný k pozornosti těm, kteří nemají ani na základní potřeby. V Národní potravinové sbírce, které jsou hypermarkety Globus každoročním partnerem již od jejího vzniku, pomohli lidé letos rekordním množstvím.

Lidé se na organizátory v obchodech často obraceli s dotazy, zda dary budou věnovány v místních oblastech, a nejčastěji pak, zda mohou poslat potraviny třeba přímo chudým dětem. Vedle mikulášských čokolád a vánočních kolekcí tak lidé posílali těm nejmenším například i kvalitní dětskou výživu, kompoty nebo džusy, řekla mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Ze školy přes Globus k chudým

Velmi zajímavým momentem bylo i přihlášení pražského Gymnázia Čakovice do sbírky. „Paní profesorka se nám přihlásila, zda se jako škola mohou  se studenty prostřednictvím našeho hypermarketu do sbírky potravin zapojit,“ řekla Pavla Hobíková za Globus.

„Učit studenty pomáhat druhým bez zištného důvodu je normální ve vyspělých společnostech, kam bychom chtěli a měli patřit. Nikdo nikdy neví, kdy takovou pomoc bude potřebovat,“ uvedla Štěpánka Marková, profesorka Gymnázia Čakovice a dodala: „Globus byl ideální kvůli své blízkosti od našeho gymnázia a také hlavně vím, že tuto akci podporuje každý rok.“

Globus pro Národní potravinovou sbírku:

2013: 12 tun

2014: 25 tun

2015: 28 tun

2016: 32 tun / 31 995 kg/

Celkem 97 tun

Národní potravinovou sbírku organizovanou platformou Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy podporuje Globus od samého jejího počátku. Loni darovali lidé prostřednictvím této akce 173 tun potravin, z čehož téměř 26 tun se vybralo právě v patnácti hypermarketech Globus. Nicméně v rámci Globusu jde o jednu z několika charitativních aktivit a projektů, které zamezují plýtvání potravinami.

Velmi rádi se do smysluplných charitativních akcí zapojujeme. Již od roku 2011 spolupracujeme s Českou federací potravinových bank, prostřednictvím které věnujeme potřebným nejčastěji mléčné výrobky, chlazenou drůbež, ovoce a zeleninu, pečivo, nealkoholické nápoje a výživy pro děti. Za letošní rok jsme takto darovali potraviny v hodnotě 4 milionů korun,“ říká Pavla Hobíková.

banka2a