Před 25 lety se v Česku otevřel první supermarket

Před 25 lety otevřela nizozemská společnost Ahold na českém trhu první supermarket. Mana v Jihlavě přivítala nakupující 6. června 1991.

Obyvatelé Jihlavy se stali zákazníky prvního zahraničního řetězce, který začal podnikat na území České republiky. „Ačkoli ještě před otevřením v době rekonstrukce lidé zvědavě nakukovali přes výlohu, vůbec jsme netušili, jak budou reagovat a jestli se jim bude úplné nový typ obchodu líbit. Pohled na zástupy lidí hned první den ale mluvil za vše. Myslím, že prostě chtěli nějakou změnu, obchod, ve kterém si koupí to, co potřebují, v příjemném prostředí, s příjemnými a ochotnými zaměstnanci. A přesně to se nám tenkrát povedlo,“ přibližuje atmosféru tehdejší manažer prodejny Martin Hildemann, který pro Ahold pracuje celých 25 let a dnes se stará o oblast bezpečnosti. V roce 1998 se k populárním supermarketům připojil první český hypermarket Hypernova v Praze-Čestlicích. O rok později už mohli zákazníci vídat supermarkety pod dnes dobře známým názvem Albert. V roce 2005 převzal Ahold na českém trhu 57 prodejen společnosti Julius Meinl, v roce 2014 pak došlo k akvizici obchodů řetězce Spar. Aktuálně společnost Ahold provozuje v Česku více než 300 supermarketů a hypermarketů Albert.

O statisíce zákazníků denně se stará více než 17 000 zaměstnanců prodejen, distribučních center a centrály, čímž se Ahold řadí mezi největší soukromé zaměstnavatele v zemi a umístil se na předních příčkách žebříčku TOP Zaměstnavatelů 2016 zveřejněném Asociací studentů a absolventů. Kromě Hildemanna, který stál u otevření prvního supermarketu, letos oslaví 25 let ve firmě další téměř dvě desítky kolegů, kteří pracují v obchodech jako prodavači, vedoucí týmu či manažeři nebo v různých odděleních centrály. „Ahold mi umožnil profesně vyrůst a učit se nové věci. Za těch 25 let jsem poznal také spoustu kolegů, kteří se uplatnili v mnoha různých oborech,“ komentuje čtvrtstoletí ve firmě Martin Hildemann. Více než 300 obchodů Albert, které provozuje, najdou zákazníci ve všech krajích.