Perfektní vozík s ideální výbavou

Společnost Linde Material Handling představila v rámci červnového veletrhu World of Material Handling (WoMH) speciální variantu svého modelu roadster s optimalizovaným výhledem – tzv. Perfektní vozík. Kombinace konceptu vysokozdvižného vozíku, který je již tak jedinečný ve své třídě, s nejnovějšími bezpečnostními prvky dala příležitost demonstrovat specialistům na manipulaci s materiálem řadu různých možností, které dnes mají provozovatelé vozíkových flotil k dispozici, aby jejich manipulační vozíky byly ještě bezpečnější a výkonnější.

Jak má vypadat ideální vysokozdvižný vozík? Jaké zařízení zajišťuje maximální účinnost? Co zaručuje optimální bezpečnost? To jsou otázky, kterými se intenzivně zabývali produktoví manažeři z Linde Material Handling. Brzy se ukázalo, že optimálním základem pro „Perfektní vozík“ je elektrický vysokozdvižný vozík Linde roadster řady E20–E35 s nosností 2 až 3,5 tun.

Model roadster je obzvláště výjimečný absencí A sloupku ochranného rámu. Toto řešení zajišťuje obsluze zcela volný výhled na cestu a náklad, vlevo a vpravo od zdvihového stožáru, zatímco volitelná panoramatická vyztužená skleněná střecha jim poskytuje nerušený výhled vzhůru. Specifický design dodává tomuto vysokozdvižnému vozíku Linde jedinečný prodejní argument: nahoře umístěné naklápěcí válce, které přenáší síly působící na stožár přes ochrannou střechu až do zadní části vozíku.

Maximální bezpečnost a produktivita

Proč se však nyní model roadster stává „Perfektním vozíkem“? Je to díky mnoha volitelným doplňkům výbavy, jako je bezpečnostní asistent Linde Safety Pilot, optické výstražné zařízení Linde TruckSpot, nové řešení osvětlení LED Stripes, integrovaný plnoprůhledový polohovač vidlic „View“, inovativní pneumatiky CS20, panoramatická vyztužená skleněná střecha a v neposlední řadě energeticky úsporná lithium-iontová baterie.

„Pro vozíky Linde existuje mnoho různých bezpečnostních a asistenčních systémů. Verze ‚Perfektní vozík‘ demonstruje širokou škálu řešení sdružených v jednom vysokozdvižném vozíku, které poskytují působivý důkaz o sortimentu produktů a služeb nabízených společností Linde MH,“ vysvětluje Björn Walter, Counterbalance Forklift Product Manager z Linde Material Handling.

Možnosti pro zvýšení bezpečnosti

Asistenční systém Linde Safety Pilot je velmi důležitý pro vysoký bezpečnostní standard „Perfektního vozíku“. Tento systém pomáhá řidiči zabránit nehodám při manipulaci díky neustálému sledování a zobrazování nejrůznějších parametrů vozíku, jako je výška zdvihu, těžiště nákladu, jeho hmotnost a rychlost pohybu vozíku.
V kritických bezpečnostních situacích také zasahuje do ovládání jako „inteligentní spolupasažér“. Řidič má zcela transparentní přehled o podmínkách manipulace, což znamená, že může úspěšně předejít chybám při manipulaci a pojezdu.

Systém Linde TruckSpot, optické výstražné zařízení, promítá na podlahu za vysokozdvižným vozíkem ve vzdálenosti přibližně čtyř metrů velký červený výstražný trojúhelník, což naznačuje chodcům a dalším řidičům, že se vozík pohybuje v jejich blízkosti, takže mohou včas reagovat na jeho přítomnost.

Ukázkový „Perfektní vozík“ byl vybaven LED pruhy na stožáru a na zadní části, které osvětlují pracovní prostředí rovnoměrně a na široké ploše, takže náklad a manipulační jednotky jsou i za špatných světelných podmínek pro řidiče ostatních vysokozdvižných vozíků dobře viditelné. Světelné pásky svítí bíle ve směru jízdy a volitelně se přepínají na červenou barvu při jízdě opačným směrem.

Cílem použití integrovaného plnoprůhledového polohovače vidlic „View“ je poskytnout lepší výhled na vidlice a náklad. Optimalizace konstrukce polohovače rozšířila zorné pole řidiče a umožnila tak rychleji, přesněji a bezpečněji ukládat náklad do požadované pozice.

„Perfektní vozík“ byl také vybaven lithium-iontovou baterií pro maximální provozní dostupnost. Schopnost rychlého mezidobíjení odstraňuje nutnost výměny baterie
a zajišťuje výrazně delší dobu používání díky vyšší energetické hustotě.

Aby bylo možné dosáhnout optimálního provozního výkonu, jezdí „Perfektní vozík“ na plnopryžových pneumatikách s profilem CS20. Tento profil ve tvaru L zlepšuje trakci
a díky nízkému valivému odporu zvyšuje kilometrový výkon obutí a zároveň zajišťuje nízkou spotřebu energie.

„Konceptem ‚Perfektní vozík‘ Linde MH demonstrovalo, jaké jsou v oboru možnosti,“ říká Björn Walter a dodává: „Jednotlivé prvky výbavy nastavují nové standardy v celém odvětví. Tento vysokozdvižný vozík nás činí těžko dostižitelnými!“