Začíná čtrnáctý ročník ocenění Mastercard obchodník roku 2016

Letos již čtrnáctým rokem bude vyhlášen Mastercard Obchodník roku. Spolu se zahájením letošního ročníku ocenění bude v pondělí 7. listopadu 2016 spuštěno hlasování veřejnosti a zákazníci budou tak moci vybrat svého nejoblíbenějšího obchodníka. Hlasovat v kategorii Mastercard Obchodník roku 2016 – MONETA Money Bank Cena veřejnosti bude možné prostřednictvím internetových stránek www.obchodnik-roku.cz a SMS zpráv až do 8. ledna 2017. Generálním partnerem ocenění je společnost Mastercard, hlavním partnerem MONETA Money Bank.

Mastercard Obchodník roku je ocenění těch nejlepších obchodníků na českém trhu z pohledu nabízených služeb či oblíbenosti u zákazníků. „Kategorie ocenění se snažíme neustále rozvíjet tak, aby odrážely trendy v maloobchodu. Jednou z letošních novinek je kategorie Nový zákaznický zážitek, v níž expertní komise vybere tři inovativní řešení, jako například radikální zlepšení nákupního prostředí, nové řešení způsobu obsluhy, vyšší komfort pro zákazníky, zlepšení procesů nebo digitální nástroje umožňující snadnější nákupní rozhodnutí. Vítěze kategorie pak zvolí účastníci konference Retail Summit,“ říká Josef Machala, Mastercard Rewards Program Leader.

Absolutní vítěz a oborové kategorie

Absolutní vítěz a vítězové osmi oborových kategorií budou určeni na základě výsledků expertního průzkumu realizovaného v listopadu 2016 nezávislou společností GfK Czech.

Mezi oborové kategorie patří:

  1. Mastercard Obchodník s potravinami 2016

     (supermarkety, hypermarkety, prodejny potravin)

  1. Mastercard Obchodník s drogerií a parfumerií 2016
  1. Mastercard Obchodník s oděvy a obuví 2016

     (fashion oblečení, boty, doplňky)

  1. Mastercard Obchodník se sportovními oděvy a potřebami 2016

     (sportovní oblečení, boty, doplňky)

  1. Mastercard Obchodník s elektrem a elektronikou 2016

     (elektro, počítačové vybavení, mobily)

  1. Mastercard Obchodník pro dům, zahradu a chovatele 2016

(hobby markety, zahradnictví, pet shopy)

  1. Mastercard Obchodník s nábytkem a bytovými doplňky 2016

(nábytek a vybavení domácnosti)

  1. Mastercard Čerpací stanice 2016

V rámci výzkumu GfK Czech bude také vybrán vítěz kategorie Mastercard Obchodník roku 2016 – MONETA Money Bank Obchodník nejvíce doporučovaný zákazníky.

Pro český maloobchod je typická velká konkurence. Proto je stále důležitější, aby byla prodejna nejen dobře hodnocená v „pragmatickém“ směru (například dostupnost, ceny, akce), ale aby si dokázala se svými zákazníky vybudovat určitý vztah. Vítěz kategorie Obchodník nejvíce doporučovaný zákazníky bude vybrán na základě měření psychologické vazby mezi prodejnou a zákazníkem metodikou blízkou net promoter score (připravenost doporučit prodejnu přátelům či známým).

Hlasování veřejnosti

Držitele titulu Mastercard Obchodník roku 2016 – MONETA Money Bank Cena veřejnosti určí hlasování zákazníků. Veřejnost může pro své nejoblíbenější obchodníky hlasovat v období od 7. listopadu 2016 do 8. ledna 2017 prostřednictvím SMS a internetových stránek www.obchodnik-roku.cz. Každý soutěžící může udělit jeden hlas a celé hlasování je pojištěno řadou zabezpečení, aby se zabránilo případnému podvodnému hlasování.

Cenu veřejnosti považují obchodníci za jednu z nejdůležitějších, protože o jejich úspěchu rozhodují přímo zákazníci. Každý hlasující se navíc může zodpovězením tipovací otázky zúčastnit soutěže a výherce získává 50 000 Kč vložených na účet Free & Flexi a platební kartu Mastercard s věrnostním programem bene+, říká Josef Jehlík, Business Development Manager MONETA Money Bank.

Nový zákaznický zážitek 2016

Princip výběru vítěze kategorie Mastercard Obchodník roku 2016 – Nový zákaznický zážitek je tříkolový a je kombinací expertního názoru a volby profesionály z odvětví obchodu. V prvním kole proběhne individuální nominace kandidátů ze strany členů expertního týmu a na základě hlasování budou vybrány tři nominace s největším počtem hlasů. Kandidáti na 1. až 3. místě budou vyzváni ke krátké prezentaci svého řešení na konferenci Retail Summit 2017 a o vítězi rozhodnou účastníci konference prostřednictvím hlasování.

Osobnost českého obchodu 2016

Kategorie Mastercard Obchodník roku 2016 – SOCR ČR Osobnost českého obchodu je vyhlašována Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR za podpory společnosti Mastercard a je určena pro osobnost, která výjimečným a pozitivním způsobem ovlivnila sektor obchodu či jeho část. Osobnosti budou nominovány formou elektronického dotazníku na www.socr.cz. Vítěze kategorie vybere odborná porota složená z odborníků českého maloobchodu.

Vítězové všech kategorií budou vyhlášeni 31. ledna 2017 v rámci slavnostního galavečera konference Retail Summit.